Loading...
Biz Kimiz?

Sağlık ve Eğitim Vakfı; Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve Talas Amerikan Ortaokulu mezunları tarafından 1968 yılında kurulmuştur. Gelişen Türkiye’ye hizmet ilkesini temel alan Vakıf, gelişen ve değişen dünyada; uluslararası eğitim standartlarını benimseyerek, akademik düzeyi ve sosyal bilinciyle fark yaratan bireyler yetiştiren köklü eğitim kurumlarını geliştirmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla çalışmaktadır.

Sağlık ve Eğitim Vakfı, hizmet verdiği alanlarda tüm kurumlarıyla, geçmişten gelen güçlü geleneği geleceğe taşımayı hedeflemektedir. Sağlık ve Eğitim Vakfı; Türk eğitim sisteminde önemli bir yere sahip olan Amerikan Liseleri ile yardımsever, yaşadığı topluma ve dünyaya saygılı, kendine güvenen, ne istediğini bilen öğrenciler yetiştirirken üstün nitelikli eğitim hizmetlerini yaygınlaştırmaktadır. Vakıf, yayıncılıkta ise çocuk edebiyatına yön verecek kitaplar üreterek kaliteli ve güvenilir referans yayınlara imza atmaktadır.

Sağlık ve Eğitim Vakfı; faaliyet alanında bulunan tüm hizmetleri sürekli geliştirme ve çağdaş dünyanın araçlarını kullanırken özünü ve değerlerini koruma vizyonuyla hareket etmektedir. Çoğunluğu Amerikan Okulları mezunlarından oluşan Mütevelli Heyeti ve heyetin seçtiği Yönetim Kurulu tarafından idare edilen Sağlık ve Eğitim Vakfı’nda, Mütevelliler ve Yönetim Kurulu Üyeleri gönüllü olarak hizmet vermektedir. Vakıf'ta, Yönetim Kurulu'na bağlı olarak çalışan ve içerisinde mezunların da bulunduğu profesyonel kadro da bağlı kurumların devamlılığı, gelişimi ve yönetiminden sorumlu olarak görev yapmaktadır.

150 yıldır daha iyi bir gelecek için çalışan Sağlık ve Eğitim Vakfı kurumları, uyguladığı evrensel ve yenilikçi eğitim sistemiyle herkese ilham vermeye ve örnek olmaya devam etmektedir.

SEV’e bağlı kurum ve kuruluşlar:

 • Üsküdar Amerikan Lisesi
 • İzmir Amerikan Koleji
 • Tarsus Amerikan Koleji
 • Özel SEV Lisesi
 • SEV Okulları
 • İzmir SEV İlköğretim Kurumları
 • Tarsus SEV İlköğretim Kurumları
 • SEV Yayıncılık Eğitim ve Tic. A.Ş (Redhouse)

Sağlık ve Eğitim Vakfı, 1879–2018 yılları arasında SEV Amerikan Hastanesi ile Gaziantep ve bölgesine sağlık hizmeti vermiştir. Hastanenin işletmesi; rekabetçi şartlara uyum sağlayarak bölge halkına sağlık hizmeti sunmaya devam etmesi amacıyla, mülkleri Sağlık ve Eğitim Vakfı’nda kalmak üzere 1 Mart 2018’de özel bir sağlık grubuna devredilmiştir. Gerçekleşen devirle hastane, hizmetlerine artık SEV çatısı altında devam etmemektedir. Hastanenin faaliyetleri, MMT Amerikan Hastanesi adı altında farklı bir sağlık grubu tarafından gerçekleştirilmektedir.

Dünden Bugüne SEV
1820 Amerikan Bord Heyeti Türkiye'ye geldi
1861 İlk Redhouse İngilizce-Türkçe Sözlük yayınlandı. Sağlık ve Eğitim Vakfı Yayıncılık Eğitim ve Ticaret A.Ş. (SEV Yayıncılık) olarak anılan kurumun kökleri 1822 yılına kadar uzanıyor. Aradan geçen yıllarda yayın evi, Redhouse adıyla sözlük kategorisinin en bilinen markası haline geldi.
1876 Üsküdar Amerikan Kız Lisesi Gölcük-Bahçecik’te açıldı. 1873 yılında kız okulu olarak Gölcük’te kurulan okul, 1884’te önce Adapazarı’na, 1923’te de bugünkü yeri olan Üsküdar Bağlarbaşı’na taşındı. 1990 yılında karma eğitime geçen lise, adını Üsküdar Amerikan Lisesi (Üsküdar American Academy - UAA) olarak değiştirdi.
1878 İzmir Amerikan Kız Koleji (American Collegiate Institute - ACI) açıldı. Okul uzun yıllar kız okulu olarak eğitim verdi. 1986 yılında karma eğitime geçen okul, İzmir Amerikan Koleji adını aldı. 2009-2010 eğitim yılı itibarıyla kız öğrenciler için, 2011-2012 eğitim yılından itibaren de erkek öğrenciler için yatılılık programı yeniden başlatıldı.
1879 Gaziantep Amerikan Hastanesi açıldı. Bölge halkına hizmet veren hastane 1997 yılında SEV bünyesine katıldı. Hastane, bölgenin en önemli sağlık merkezleri arasında yer alıyor.
1888 Tarsus Amerikan Koleji (TAC – Tarsus American College) açıldı. Günümüzde "Türkiye için liderler, dünya için liderlik" vizyonu ile eğitim veren Tarsus Amerikan Koleji, 1888 yılında erkek okulu olarak eğitime başladı. Okul, 1979 yılında karma eğitime geçti. Akademik başarılarının yanında spora ve sanata verdiği önemle de adından söz ettiren Tarsus Amerikan Koleji’nde 2002 yılında erkek yatılılık, 2008 yılında da kız yatılılık uygulamasına yeniden başlandı.
1889 Talas Amerikan Ortaokulu, Türkiye'de açılan ilk Amerikan Okuludur. Temel hedefi öğrencilerini entelektüel, fiziksel ve ruhsal bakımlardan geliştirerek; ülkelerine ve dünyaya faydalı, çağdaş, nitelikli, üretken ve bilgili bireyler yetiştirmekti.
1967 Talas Amerikan Ortaokulu kapandı ve mevcut devam eden öğrenciler Tarsus Amerikan Kolejine aktarıldı.
1968 Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve Talas Amerikan Ortaokulu mezunları tarafından kuruldu. Amerikan Bord Heyeti (ABH), tüm kurumlarının mülkiyetini ve yönetimini SEV’e devretmeye başladı.
1997 İzmir, Üsküdar ve Tarsus’ta SEV İlköğretim Okulları açıldı.
2011 ABH, kurumlarının kuruculuğunu resmen SEV’e devretti. 43 yıllık devir süreci böylece tamamlandı.
2014 SEV Amerikan Koleji, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında SEV okullarının 4. lisesi olarak İstanbul Çekmeköy’de açıldı.
2018 SEV Amerikan Hastanesi, mülkleri Sağlık ve Eğitim Vakfı’nda kalmak üzere 1 Mart 2018’de özel bir sağlık grubuna devredilmiştir.
2023 Eylül 2023'te SEV Okulları Çekmeköy Kampüsü açıldı. Özel Üsküdar SEV Anaokulu ve Ortaokulu, yeni kampüsüne taşındı.
Genel Müdürün Mesajı
Sağlık ve Eğitim Vakfı, 20 binden fazla mezunu, bin 300 çalışanı, 5 binin üzerinde öğrencisi ve 10 binin üzerinde velisiyle çok büyük bir ailedir. Eğitim sektöründe 150 yılı aşan deneyimimiz ve kültürel birikimimizle, köklü tarihimizde olduğu gibi bugün de eğitimin kalitesini artırmak ve eğitimde sürdürülebilirliği sağlamak misyonuyla varız. Yalnızca değişime ayak uyduran değil, eğitimin geleceğini belirleyen kurum olmak için emin adımlarla ilerliyoruz.
Tüm dünyada toplumlar ve bireyler nezdinde en değerli yatırımın eğitim olduğu bilinciyle; öğrencilerimizin hayatlarına, topluma ve tüm insanlığa değer katmayı sürdürüyoruz. Vakfımızın çatısı altında bulunan okullarımızın ve yayın evimizin durmaksızın gelişmesi ve öğrencilerimizin yarınlara başarılı bir şekilde hazırlanması için tüm desteği veriyoruz. Sahip olduğumuz köklü tecrübe ile okullarımızda eğitim olanaklarının geliştirilmesine katkıda bulunuyoruz. Sağlık ve Eğitim Vakfı olarak, her alanda proje üretebilen ve hayata geçiren, sosyal sorumluluk bilinci yüksek bireyler yetiştirilmesine katkıda bulunuyoruz.
Tüm bunların temelinde, eğitim sektöründe 150 yılı aşkın deneyime sahip kurumlarımızın birlikte öğrenen bir geleneğe sahip olması vardır. Bu misyonun en önemli itici gücü ise hayat boyu öğrenme ve öğretme tutkusuna sahip öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimiz aynı ilkelerle, eğitimin en güncel uygulamalarını hayata geçirmek ve teknolojinin durmaksızın ilerlediği bu dönemde öğrencilerimize yenilikçi öğrenme ortamları yaratmak için var gücüyle çalışıyorlar.
Sağlık ve Eğitim Vakfı isminin zihinlerdeki kaliteli eğitim algısından, eğitim kurumlarımızın öğrenciler ve ailelerine verdiği güven duygusundan mutluluk duyuyoruz. Sağlık ve Eğitim Vakfı ve bağlı kurumlarımızın başarıları, bizi sürdürülebilir eğitimin geleceğine dair daha da motive ediyor.
Önümüzdeki dönemde de kurumlarımızın bu büyük başarısında en büyük pay sahibi olan Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, komitelerimizde gönüllü çalışan tüm mezunlarımız ve Vakıf profesyonellerimizle çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz.
Saygılarımla,
Prof. Dr. Güray Erkol Genel Müdür Sağlık ve Eğitim Vakfı
Yaklaşımımız

Sağlık ve Eğitim Vakfı; kendisine bağlı kurumların toplumun ihtiyaçlarına duyarlı bireyler yetiştirmesini sağlayan eğitim felsefesine ve topluma hizmeti sorumluluk olarak gören bir sosyal sorumluluk yaklaşımına sahiptir. Eğitim ve sağlık alanında verdiği tüm hizmetlerde, toplumsal yaşamın gelişmesinde katkıda bulunmayı öncelikleri arasında sayan Vakıf; eğitim kurumlarında eğitimden kültüre, spordan sanata kadar her alanda proje üretebilen ve hayata geçiren sosyal sorumluluk bilinci yüksek bireyler yetiştirir. Ayrıca Sağlık ve Eğitim Vakfı ve bağlı kurumları, farklı alanlarda sosyal fayda yaratacak etkinlik ve projelere destek vermektedir.

Misyonumuz

Sağlık ve Eğitim Vakfı; akademik düzeyi ve sosyal bilinci ile değer katan, çok yönlü, mutlu ve evrensel bireyler yetiştirme misyonuyla faaliyet göstermektedir.

Vizyonumuz

Bütünsel eğitim anlayışıyla ve yetiştirdiği sağlıklı ve duyarlı bireyler aracılığıyla yaşam kalitesini artıran, Türkiye’nin en büyük ve güçlü eğitim vakfı olmak.

Değerlerimiz
Dürüstlük, saygı ve güven, sorumluluk, meraklı olmak ve sorgulamak, kararlılık, azim ve tutku; 150 yılı aşkın süredir Sağlık ve Eğitim Vakfı’na yön veren değerlerdir.
Degerlerimiz Min
Değerlerimiz
Dürüstlük Bizim için dürüst ve güvenilir olmak her şeyden önemlidir. Kararlarımızı verirken toplum çıkarlarını tüm kazançların üstünde tutuyoruz, çünkü biz var gücümüzle daha iyi bir toplum ve daha güçlü nesiller için çalışıyoruz.
Saygı ve Güven 150 yıllık bir kültürün temsilcileri olarak dünyaya ve insanlara saygı duyuyor, farklılıklara değer veriyor ve ilişkilerimizi güven üzerine kuruyoruz. Adil, nazik ve medeni bir şekilde iletişim kurmaya özen gösteriyoruz.
Sorumluluk ve Yükümlülükler Biz, 1861’den beri daha iyi bir toplum ve gelecek için sorumluluk alıyoruz. Kendisine emanet edilen mirasları koruyan, çevresi ve dünya için sorumluluklar alan nesiller yetiştiriyoruz.
Meraklı Olmak ve Sorgulamak Her zaman daha iyisi için çalışıyor, yeni fikirler ve çözüm yolları buluyoruz. Değerlendiren, düşünen, sorgulayan bireyler yetiştirirken, meraklı olmayı cesaretlendiriyoruz.
Kararlılık, Azim ve Tutku Biz tüm kalbimizle kendimizi kararlı, yüksek hedefler belirleyen ve kolay pes etmeyen nesiller yetiştirmeye adadık. Bu amaca ulaşmak için eğitimde yüksek standartlar belirliyor, 150 yıldır azimle çalışıyoruz.
Stratejik Amaçlarımız ve Faaliyetlerimiz Eğitim Yaklaşımımız
 • Bütünsel eğitimle çok yönlü, yaşam boyu öğrenen ve toplumsal gelişime katkı sunan öğrenciler yetiştiriyoruz.
 • Eğitimin güncel ve etkin örneklerini geliştiriyor, uyarlıyor ve uyguluyoruz.
 • Zengin ve dönüştürücü bir eğitim sunuyoruz.
 • Nitelikli öğrencilere fırsat eşitliği sağlıyoruz.
 • Eğitimde yarattığımız etkiyi yaygınlaştırıyoruz.
Sağlık ve Eğitim Vakfı Etik Kodumuz

Sağlık ve Eğitim Vakfı; değerleri ve etik yaklaşımında farkındalığı, hassasiyeti ve bilinci sürekli kılarak, kurumsal etik değerlerine uygun bir kültür yaratmayı amaçlamaktadır.

Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın etik kuralları; Vakıf ve bağlı kuruşları için tüm çalışanlar, paydaşlar, birlikte çalışılan tüm üçüncü parti kurumlarla ilişkileri ve Vakfın toplumdaki konumu hakkındaki yol haritasını belirlemektedir. Vakfın kuruluş amacı; varoluş ve hedefleri doğrultusunda belirlenen değerlerin tüm iş sürecine yansıdığı bir yol gösterici olarak, bağlı olduğu prensipleri ifade eder.

Sağlık ve Eğitim Vakfı Etik Kuralları, Vakıf kurumlarının paydaşlarla ve çalışanlarla olan ilişkilerinde sadece yasal ve ticari anlamda değil, etik anlamda da davranışlarını yönlendiren bir rehber olmayı hedeflemektedir. 

Vakfın paydaşlarına olan sonsuz bağlılığını tanımlayan değerler;  topluma ve çevreye saygı, dürüstlük ve karşılıklı güven temelinde belirlenmiştir. Sorumluluk, şeffaflık, yasalara uyum, Vakıf bünyesindeki kurumların kültürünün temelini oluşturmaktadır. Aynı zamanda insan haklarına ve çalışan haklarına duyarlı, bireylerin farklılıklarına, kişisel özelliklerine saygılı bir yaklaşım benimsenmektedir.

Resmi Senet Sağlık ve Eğitim Vakfının kuruluş ilkeleri, yönetimsel, mali, denetimsel sorumlulukları ve diğer tüm hukuksal konulardaki resmi senedini incelemek için... Devamını Okuyun
x

Bu web sitesi çerezler kullanır.

Bu web sitesi kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezler kullanır. Web sitemizi kullanmak suretiyle tüm çerezlere Çerez Politikamız uyarınca onay vermiş olursunuz. Çerezler hakkında daha detaylı bilgi için Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.